Časy modliteb

Výpočet časů modliteb v České republice

Před rokem 2005 existovaly různé časové tabulky pro určení času modliteb v České republice. Každé město a organizace měla vlastní časy vypočítané podlé různých metod. Proto v roce 2004 se v Praze sešli představitelé všech islámských organizací v ČR a dohodli se na sjednocení metodiky výpočtu času modliteb pro celou ČR. Od roku 2005 do dnešního dne se všichni muslimové v ČR modlí podle těchto sjednocených časů dostupných na stránkách islamweb.cz

Od konce roku 2013 a během roku 2014 došlo k několika schůzkám a korespondencím na úrovni vedení islámských organizací v ČR. Předmětem toho všeho byli časy modliteb a metodiky výpočtu. Hlavní výtka byla využívání dvou metodik na výpočet času modliteb. Šlo o metodiku organizace ISNA ze severní Ameriky a metodiku Um Alqura používaná v Mekce, a která byla využita pro výpočet času noční modlitby (Iša) během léta tak, aby čas modlitby nebyl moc pozdní.

Výsledkem schůzek a debat byly různé metodiky a návrhy, ale panovala shoda na tom, že je nutné najít takovou metodiku, která bude mít jasné a silné reference, a to zejména kvůli tomu aby nedošlo v budoucnu k dalšímu pochybování v této otázce.

Jedno z hlavních kritérií při výběru metodiky byl fakt, že lokalita České republiky je v poměrně vysokých zeměpisných šířkách, což znamená, že den v některých letních měsících je moc dlouhý a čas ranní modlitby může být dost brzo a noční zase moc pozdě. Podle některých metodik používaných v mnoha muslimských zemích čas ranní a noční modlitby v některých měsících ani nenastává. Proto jsme se zaměřili na ty metodiky, které tento fakt berou v potaz a používají se v zemích, které mají stejné podmínky jako ČR.

Po dlouhých diskuzích a porovnání různých metodik, se dospělo k závěru, že se použije metodika Unie islámských organizací ve Francii, a to ze dvou důvodů:

  • Sever Francie je ve stejné zeměpisné šířce jak Česká republika včetně hlavního města Paříže, takže je určen pro stejné zeměpisné podmínky.
  • Použitá metoda byla schválena velkým počtem muslimských učenců, a to během konference, která proběhla ve Francii v roce 1994. Konferenci organizovala Unie muslimských organizací ve Francii a zúčastnily se ji významné islámské organizace a osobnosti, jako je např. Hlavní Pařížská mešita, Federace muslimů ve Francií, představitelé organizace Islámský svět ve Francii a učenci Yusuf al-Qaradawi, Abdellah Ben Beyya , Issam elBashir , Ajil Ennashmy (bývalý děkan fakulty islámských věd v Kuwaitu), Nasser el Meymane (profesor z univerzity Um Alqura v Mekce), Dr. Malik Eshsh, Faysal Mawlawi a dva známí muslimští astronomové, Dr. Muhammad Hawari a Dr. Abdelkarim Ruzloune.

Metodika Unie islámských organizací ve Francii využívá úhel 12 pro výpočet časů ranní modlitby (Fadžr) a stejný úhel pro výpočet času noční modlitby (Iša) po celý rok. Tato metoda je odlišná od současné metody, která používá stupeň 15. Proto si může někdo všimnout, že časy ranní a noční modlitby v roce 2015 jsou odlišné od těch z roku 2014, a to kvůli změně metodiky.

Časy modliteb jsou vypočítané podle matematických rovnic od Dr. Monzura Ahmeda z Birminghamu ve Velké Británii. Jeho rovnice jsou využívané ve většině programů a online služeb na výpočet času modliteb.

Pro získání času modliteb pro vaše město navštivte prosím stránky www.islámweb.cz, kde najdete přesné časy pro 190 měst v Česku a na Slovensku. Nevyužívejte prosím fixní časový rozdíl mezi městy pro určený času ve vašem městě. Fixní rozdíly jsou založeny jen na zeměpisné délce a neberou v potaz zeměpisnou šířku ani délku dne v různých časových obdobích.

Organizace, které se podílely na výběru metodiky a výpočtu času modliteb jsou:

  • Ústředí muslimských obcí v České republice
  • Muslimská obec v Praze
  • Islámská nadace v Praze
  • Muslimská obec v Brně
  • Islámská nadace v Brně
  • Muslimská obec v Karlových varech
  • Muslimská obec v Hradci králové
  • Muslimská obec v Teplicích

Aktuality

Verš z Koránu

Alláh vám přikazuje, abyste vraceli svěřené majetky jejich vlastníkům, a když soudíte mezi lidmi, abyste soudili spravedlivě. Vždyť Alláh – a jak krásné je to, k čemu vás napomíná – vždyť Alláh slyšící je i jasnozřivý.

(Korán, 4:58)

Výroky

„Pět modliteb, od pátku do pátku a od ramadánu do ramadánu – vše, co je mezi nimi, ti bude odpuštěno, pokud se vyhneš velkým hříchům.“

(Prorok Muhammad, podle Abú Hurajry)