Kázání ze dne 18. 4. 2025

Páteční kázání 18. 4. 2025 (20. šawwál 1446 h)

Poslušnost je klíčem ke štěstí

Chvála Alláhu. Jeho uctíváme a Jeho o pomoc prosíme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha a že Muhammad (salla lláhu ʻalajhi wa sallam) je Jeho služebník a posel. „Vy, kteří jste uvěřili, chraňte se před trestem Alláha a říkejte slova správná! On napraví vám vaše skutky a odpustí vám vaše hříchy; a ten, kdo poslechne Alláha a posla Jeho, ten dosáhne nesmírného vítězství.

Všemohoucí Alláh praví: „… a ty, kdož uvěřili a jichž srdce se uklidňují při vzpomínce na Alláha – jak jinak než vzpomínkou na Alláha se mohou srdce uklidnit?“ (13:28) A také: „… a ty, kdož uvěřili a dobré skutky konali; těm dostane se blaženosti a překrásného místa pobytu.“ (13:29) Thaubána tradoval, že Prorok – salla lláhu alajhi wa sallam – řekl: „Člověk bude připraven o obživu za hřích, který spáchá.“

Cesta ke štěstí, blaženosti a klidu je cesta Alláhova, je to cesta poslušnosti a dodržování pravidel Koránu, poslušností se dosáhne uspokojení a uspokojení je základem štěstí, se štěstím přichází požehnání, požehnání ve všem – v obživě, v délce věku, v dětech, v manželce a v úplně všem. Toto je potvrzeno v Koránu, kde Alláh praví: „Neprodávejte úmluvu Alláhovu za cenu nízkou, vždyť věru to, co u Alláha máte, je pro vás lepší – vědoucí jste-li! Cokoli nyní u vás je, pomine, však cokoliv u Alláha je, věčně zůstane. A My věru odměníme ty, kdož trpěliví byli, podle toho nejlepšího, co vykonali. Kdokoliv zbožné skutky koná, ať muž či žena, a je věřící, toho vzkřísíme k životu překrásnému a věru je odměníme odměnou podle toho nejlepšího, co učinili.“ (16:96-97) Ahmad ibn Hanbal vyprávěl, že slyšel Wahba, jak řekl, že Alláh pravil k Izraelitům mimo jiné: „Když jsou Mě (lidé) poslušni, jsem uspokojen, když jsem uspokojen, dám požehnání, mé požehnání je nekonečné. Když Mě (lidé) neuposlechnou, rozzlobím se, když se rozzlobím, prokleji a má kletba sahá až do sedmého kolene.“

Služebníci Alláhovi,

zamyslete se nad slovy Ibn Abbáse – radija lláhu anhu – ve kterých hovoří o tom, jaké ovoce sklidí ti, kdo jsou poslušni, za své dobré skutky. Ibn Abbás – radija lláhu anhumá – řekl: „Dobrý skutek se projeví jako světlo ve tváři, prozáří srdce, rozšíří zdroje obživy, posílí tělo a zaseje lásku do srdcí lidí. Špatný skutek je jako šmouha ve tváři, temnota v srdci, slabost těla, nedostatek obživy a zloba v srdcích lidí.“ Všemohoucí Alláh praví: „Zdaž ten, jenž mrtev byl a jehož jsme oživili a jemuž jsme světlo dali, aby s ním kráčel mezi lidmi, je roven tomu, kdo v temnotách dlí, z nichž východiska není? A takto bylo zkrášleno nevěřícím to, co prováděli.“ (6:122) Kdo hledáte štěstí u svých manželek, dětí, ve své práci, úspěch v životě na tomto světě, kdo chcete, aby vaše názory a volby byly správné, pak následujte tuto cestu. To, co hledáte, je v bohabojnosti, poslušnosti, konání dobrých skutků, přibližování se k Alláhovi a vyvarování se všeho, co by ho mohlo rozhněvat. Al-Buchárí tradoval podle Hurajry, který vyprávěl, že Prorok – salla lláhu alajhi wa sallam – řekl (slova Alláha): „Pokud se někdo chová nepřátelsky k Mému příteli, vyhlásím mu válku. Nikdo se ke Mně nepřiblíží s ničím, co by mi bylo milejší, než tím, co jsem předepsal. Jestliže se ke Mně Můj služebník bude stále přibližovat s dobrovolnými činy, budu ho milovat, a když ho budu milovat, budu jeho sluchem, kterým slyší, jeho zrakem, kterým vidí, jeho rukou, kterou uchopí, a nohou, kterou kráčí. Když Mě bude prosit, vyslyším ho, když Mě požádá o pomoc, pomůžu mu. Neváhám s ničím, co dělám, tolik, jako váhám s tím, zda si vzít duši věřícího, který nemá rád smrt, protože ho nerad zarmucuji.“

Kdo jde špatnou cestou a myslí si, že štěstí dosáhne hromaděním majetku, a proto podvádí a švindluje kvůli majetku a velkému zisku a jménem obchodu je bezohledný k chudým a slabým, kdo si myslí, že cesta ke štěstí vede skrze moc a společenské postavení, a říká, že politika je klam a podvod, a kvůli tomu lže, podvádí a falšuje a falešně obviňuje, kdo si myslí, že štěstí spočívá v jídle a pití, ženách a slastech, ten jde po špatné cestě a je zřejmé, že bloudí. Štěstí znamená nakrmit hladového, obléknout nahého, podat lék nemocnému, zmírnit bolest trpícímu, zbavit starostí a smutku toho, kdo má starosti. Toto je pravé štěstí. Abú Hurajra vyprávěl o člověku, který si Prorokovi stěžoval na své tvrdé srdce a Prorok mu odpověděl: „Chceš-li změkčit své srdce, nakrm chudáka a pohlaď sirotka.“ Takové věci změkčují srdce. Potřebujeme, abychom své povědomí o Alláhovi a pak také poslušnost vůči Němu pevně ukotvili ve svých srdcích, aby se postupně rozvíjelo, až se stane největší součástí citů. Láska k Němu se stane tím, co máme vůbec nejraději, obavy z Něj budou ty největší, které máme. Imám Muslim tradoval hadís podle al-Abbáse ibn Abd al-Muttaliba, který vyprávěl, že slyšel Proroka – salla lláhu alajhi wa sallam – jak řekl: „Chuť víry okusí ten, kdo se spokojí s Alláhem jako svým pánem, s islámem jako svým náboženstvím a Muhammadem jako svým prorokem.“

Aktuality

Muslimská obec informuje

První den měsíce Dzu l-hidždža letos připadá na pátek 7. června (přesně začíná 6. června po západu slunce). Den Arafa (9. Dzu l-hidždža) připadá na

Více »
Verš z Koránu

Alláh ukládá duši jen to, co je pro ni možné; dostane se jí odměny za to, co si pro sebe i proti sobě vysloužila. „Pane náš, neměj nám za zlé, jestliže jsme zapomněli či chybili! Pane náš, nenakládej na nás břímě tíživé, podobné tomu, jež jsi naložil na ty, kdož byli před námi! Pane náš, nenakládej nám břemena, která nemůžeme unést, a vymaž nám chyby naše, smiluj se nad námi a odpusť nám! Tys ochráncem naším, pomoz nám k vítězství nad lidem nevěřícím!“

(Korán, 2:286) 

Výroky

„Jsou dny ve vašem životě, kdy lze pocítit chladný vánek vašeho Pána. Nechte jej na sebe působit, neboť zasáhne-li vás jediný závan tohoto dobra, již nikdy si nebudete zoufat.“

(Prorok Muhammad, podle Muhammada bin Maslama al-Ansárího)